Janusz Powolny

– dyrygent

 

 

urodzony w 1964 roku w Warszawie, uczył się gry na fortepianie

w Konserwatorium Muzycznym w Bernie (Szwajcaria), następnie

w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie, którą ukończył

z wyróżnieniem w klasie A. Radziwonowicz. Studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w warszawie (dyplom w klasie

prof. R. Dudka), jak również w Hochschule für Musik w Monachium, a także w Wiedniu, w Mozarteum w Salzburgu, oraz w Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom, jako stypendysta rządu francuskiego), jak również podczas licznych kursów mistrzowskich w wielu krajach Europy (m.in. z Bernsteinem, Celibidache, Gergievem, Etvosem).

 

W 1994 został finalistą najpoważniejszego międzynarodowego konkursu dyrygenckiego – im. Ansermeta w Genewie, a w 1995 laureatem konkursu dla dyrygentów w Paryżu.

 

W 1993 był II dyrygentem Filharmonii Łódzkiej, natomiast w latach 1995-1999 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii

w Opolu (oraz utworzonej przez siebie Opolskiej Orkiestry Kameralnej).

 

Od 2000 roku jest dyrektorem Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Polonia”. Współpracował z niemal wszystkimi orkiestrami w Polsce (m.in. z Sinfonia Varsovia, NOSPR-em) oraz z wieloma zespołami zagranicznymi (m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Włoszech, Kanadzie, Korei, Egipcie, Tunezji, Rosji, Hiszpanii, oraz na Litwie, Ukrainie, Słowacji i Węgrzech). Występował na licznych festiwalach w Polsce m.in. Warszawska Jesień,  Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych oraz za granicą. Współpracuje na stałe z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym w Busku-Zdroju.

 

Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i za granicą.

 

Nagrywał dla NOSPR-u, Radia Szwajcarskiego oraz nagrał płytę kompaktową z Filharmonią Opolską. Płyta live z muzyką filmową Henryka Kuźniaka (wraz z Polską Orkiestrą Radiową) otrzymała Złotą Płytę.

 

Ukończył także studia językowe w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursy menedżerskie z dziedziny zarządzania kulturą.

W latach 1990-1992 był Dyrektorem Festiwalu Światowe Dni Muzyki Warszawa’92, nominowanego do nagrody The Classical Music Award w kategorii „Najlepszy Festiwal Roku 1992 na Świecie”.

Od 1992 jest Dyrektorem Oddziału Warszawskiego Impresariatu „Ars Vitae”.

 

Od 1994 jest Dyrektorem Agencji Artystycznej JP, w ramach której realizuje duże projekty z czołowymi orkiestrami i solistami polskimi, a także zagranicznymi (m.in. stała współpraca z Gwendolyn Bradley, Vadimem Brodsky’m i in.).

 

POLmusic

 

WYDAWNICTWO FONOGRAFICZNE I IMPRESARIAT ARTYSTYCZNY

 

Andrzej Bronarski

KONTAKT

 

e-mail: polmusic@polmusic.com.pl

 

 

Wykonanie strony GUIDE STUDIO