---------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017

Ekskluzywne wydawnictwo z najwspanialszą muzyką filmową Krzysztofa Komedy. Komeda to ceniony na całym świecie kompozytor muzyki jazzowej i filmowej.Wielokrotnie tworzył oprawę muzyczną do filmów Romana Polańskiego ponieważ wyjątkowo cenił sobie z nim współpracę.Ta twórcza sympatia i zrozumienie było obopólne i za każdym razem przynosiło fantastyczne efekty.Owocem kooperacji artystycznej jest  między  innymi muzyka do filmów "Dziecko Rosemary" ,"Matnia"  czy "Nóż w wodzie". Na płycie znajduje się również muzyka do innych znanych dzieł wielkiego ekranu takich jak "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana" oraz "Niewinni Czarodzieje"  Andrzeja  Wajdy.Dodatkową  zaletą prezentowanych na płycie utworów są piękne opracowania muzyczne  Andrzeja Jagodzińskiego ,które idealnie oddają nastrój muzyki filmowej.Szczególną  wartością jest także samo wykonanie przez znanych instrumentalistów jak i wokalistów.

 

Na płycie między innymi :

Andrzej Jagodziński /fortepian /,

Adam Cegielski /kontrabas/,

Czesław  Bartkowski /perkusja /,

Wśród solistów Grażyna Auguścik/wokal,

 

Agnieszka  Wilczyńska/wokal/,

Jadwiga  Kotnowska /flet/,

Henryk Miśkiewicz /saksofon/.

 

Nowa płyta Krzysztof Komeda

- Muzyka Filmowa

2013

KONCERT JUBILEUSZOWY

 

z okazji 60 lecia Zespołu Pieńni

i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny

w Teatrze Wielkim w Warszawie w dniu

24 czerwca 2013.

KONCERT MICHAŁA LORENCA "BEATUS"

 

 

Wręczenie "Platynowej Płyty" za podwójny album płytowy dla Wojciecha Kilara i Zespołu "Pieśni i Tańca Śląsk"

---------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------

Koncert odbył się 9 października 2011 roku

w Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha

w Toruniu.

Podczas koncertu Michał Lorenc odebrał złotą płytę za autorską płytę z serii "Wielcy Kompozytorzy Filmowi" wydaną przez Agorę i POLmusic. Złota płyta została wręczona przez przedstawiciela Wydawnictwa Fonograficznego POLmusic Andrzeja Bronarskiego.

 

Od lewej: Emilian Kamiński, Andrzej Bronarski, Michał Lorenc

 

MUZYCZNY FESTIWAL

W ŁAŃCUCIE:

KRZYSZTOF KOMEDA FOREVER

To był niezwykły koncert. Niezwykły z wielu powodów. Pierwszy to niecodzienny repertuar – muzyka filmowa Krzysztofa Komedy

w trakcie 52. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie kojarzonego głównie

z muzyką kameralną. Drugi powód to oryginalne połączenie różnorodnych formacji muzycznych i osobowości artystycznych: Trio Andrzeja Jagodzińskiego wystąpiło wspólnie z kwartetem smyczkowym Time Kwartet, znakomitym saksofonistą, Henrykiem Miśkiewiczem oraz z Jadwigą Kotnowską, jedną z najwybitniejszych polskich flecistek. Last but not least zaśpiewały także dwie najlepsze polskie, ba, światowe, wokalistki jazzowe – Grażyna Auguścik i Agnieszka Wilczyńska. Dzięki takim muzykom Krzysztof Komeda istotnie jest wiecznie żywy!

 

Niedzielny koncert wypełniła muzyka ze Złotej płyty z muzyką filmową Krzysztofa Komedy. Obecny na sali Andrzej Bronarski

z POLmusic, wydawca krążka, otrzymał od publiczności gromkie brawa. Nie był to jedynie kurtuazyjny gest, ale wyraz radości z tak dobrze wydanej płyty.

Nawiasem mówiąc płyta otrzymała już status złotej płyty i sprzedaje się znakomicie, co w świecie muzyki jazzowej nie jest przecież regułą. Krzysztof Komeda (1931-1969) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców muzyki filmowej. Aż trudno uwierzyć, że współtwórca tzw. „polskiej szkoły jazzu”

z wykształcenia był… lekarzem. Jego muzyce był poświęcony niedzielny wieczór w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Trio Andrzeja Jagodzińskiego (Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski – perkusja) od czasów płyty Chopin z 1994 roku konsekwentnie realizuje nagrania muzyki klasycznej z „jazzowym pazurem”. Ich płyty cieszą się ogromną popularnością. Nie sposób zresztą nie zachwycić się lekkością i swobodą z jaką grają „klasykę”. Ich nowatorski koncert muzyki jazzowej w klasycznym opracowaniu w rzeszowskiej Filharmonii jest potwierdzeniem ich wspaniałego muzycznego temperamentu.

 

Koncert rozpoczął się kompozycją dość oczywistą – jedną

z najbardziej znanych melodii dwudziestego wieku – Kołysanką

z filmu Romana Polańskiego Dziecko Rosemary. Film powstał

w 1968 roku, już ponad czterdzieści lat temu. Trudno jednakże

odmówić, zarówno filmowi jak i ścieżce dźwiękowej, blasku. Czarujący głos Grażyny Auguścik i piękna, niepokojąca nuta Kołysanki były dobrym wprowadzeniem w wieczorny nastrój. Kolejne aranżacje pochodziły z okresu największej świetności Krzysztofa Komedy. Pojawiły się dwa utwory z filmów słynnego duńskiego reżysera Henninga Carlsena People Meet and Sweet Music Fills the Heart (Ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się

w sercach) z 1967 r. Najpierw usłyszeliśmy Bossa novę (z dojrzałym śpiewem Grażyny Auguścik), potem Balladę wykonaną przez Henryka Miśkiewicza (saksofon) i Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

 

Niedzielny koncert uzmysławia również ile świetnych tekstów napisała Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. Przecież Ja nie chcę spać Osieckiej to majstersztyk! Pierwszy raz zaśpiewała tę piosenkę Kalina Jędrusik w 1965 roku (w spektaklu teatralnym Jana Biczyckiego pt. Śniadanie u Tiffany’ego). Utwór szybko stał się przebojem i nadal cieszy się popularnością wśród polskich wokalistek (na uwagę zasługują aranżacje Marii Sadowskiej czy Justyny Steczkowskiej). Agnieszka Wilczyńska, młoda, utalentowana i piękna wokalistka jazzowa (okrzyknięta przez czytelników Jazz Forum jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce) zaśpiewała Ja nie chcę spać w sposób koncertowy. Jej delikatny

i krystaliczny głos pozostanie na długo w pamięci. Błogostan, jaki malował się na twarzy wielu słuchaczy jest chyba najlepszą rekomendacją. Kolejne utwory Komedy, jakie pojawiły się w trakcie koncertu, to nie tylko jedne z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji tego autora, ale przede wszystkim „perły” muzyki filmowej: wspaniale zaśpiewana przez Agnieszką Wilczyńską piosenka Samotne wyspy serc z filmu The Riot (reż. Buzz Kulik, 1968) do słów Młynarskiego czy Każdy szafę ma z filmu Polańskiego Nóż w wodzie z 1958 wykonana przez fenomenalną Grażynę Auguścik. Na uwagę zasługuje również gra flecistki, Jadwigi Kotnowskiej.

W Svantetic z 1965 r. oraz w Cul-de-Sac z filmu Polańskiego (Matnia, 1966) udowodniła, że flet może wręcz elektryzować. Wieczór

w rzeszowskiej Filharmonii zakończył się utworem z filmu Nóż

w wodzie (1962 r.) Polańskiego pt. Z lat zielonych walc szalony (Crazy girl) do słów Wojciecha Młynarskiego. Muzycy na bis zagrali ten sam utwór, ale w autorskiej aranżacji Jagodzińskiego. Dwa te same utwory w dwóch aranżacjach - tak potrafią grać tylko wybitni artyści! Gorąco zapraszam na Podkarpacie, na 52. Festiwal Muzyczny w Łańcucie. Tutaj naprawdę ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się w sercach.

 

Magdalena Bąk

 

52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

19 maja 2013 (niedziela) godz. 21:00, Filhramonia Podkarpacka

KRZYSZTOF KOMEDA – MUZYKA FILMOWA „Złota płyta”

 

TRIO ANDRZEJA JAGODZIŃSKIEGO

JADWIGA KOTNOWSKA – flet

HENRYK MIŚKIEWICZ – saksofon

GRAŻYNA AUGUŚCIK – wokal

AGNIESZKA WILCZYŃSKA – wokal

KWARTET SMYCZKOWY TIME QUARTET

 

POLmusic

 

WYDAWNICTWO FONOGRAFICZNE I IMPRESARIAT ARTYSTYCZNY

 

Andrzej Bronarski

KONTAKT

 

e-mail: polmusic@polmusic.com.pl

 

tel.: (22) 641 47 15

 

tel. kom.: 784 316 037

Wykonanie strony GUIDE STUDIO